Blog, Mintys apie šeimą:, Moterų portretai:

Sesytė

Ir močiutė vis sakydavo. Niekada, sesytės, nesusipykit.

Ir turėjom mes po kraitinę dėžę. Paprastą, kartotinę. Joje buvo sukrauti kraitiniai rankšluosčiai, o tu vis norėdavai juos mainytis. O aš vis nežinojau, kaip atsakyt ne. Bet baisiai gailu buvo to rankšluosčio su žuvytėm. Tai jo ir neišmainydavau. Ir vėdindavom mes savo kraitinius rankšluosčius laiptinės viršuje. Kad dulkės kristų ant laiptų, žemyn. Ir nešdavom atgal į dežę. Kartotinę. Gražiai sulankstyti.

Toks buvo mūsų kraitis.

Kaip ir mūsų tėvų, jaunų, karštakošių, auklėjimas, jų klaidos, jų – kiekvieno savaip – neišgyventų jausmų perkėlimas ar išliejimas mums.

Ir gyvenam mes su tuo kraičiu. Panašiu, bet savitu. Savitai skausmingu, sunkiu. Ne idealius pamatus klojančiu būsimoms santuokoms, būsimo vyro pasirinkimui.

Jungė mus močiutė. Ir vaikystės susijungiančios.

××××

Tu vis dar mano sesytė. Prisimenu tavo gelsvus garbanotus ilgus plaukus. Kurių taip pavydėjau. Nes buvau ilgais tamsiais lygutėliais plaukais su stora “grifke”. Aš maža, tu – didelė. Šukuodavai man plaukus ir pindavai “eglute”. Močiutė kviesdavo miltinių blynų su uogiene. Lipdavom laiptais žemyn į pirmą aukštą.

×××

O dabar mes abi mamos. Tu tapai pirmą kartą mama labai jauna. Išsiskyrei. Antra dukrytė tuoj eis į pirmą klasę. Ir su antru vyru išsiskyrei. Dukra gyvena su tėte. O tu – už tūkstančių kilometrų. Užsieny.

×××

Užuodžiu tavo skausmą. Gali tūkstantį kartų sakyti, kad viskas gerai. Netikiu. Užuodžiu žaizdą. Iš vaikystės atsineštą.

Prisimenu tave. Gal vienuolikos metų o gal dešimt. Dabar tavo dukra – jai bus septyneri – eis į mokyklą. O mama ją matė prieš metus. Ir tu buvai vienišas apleistas vaikas. Ir tu augai daug pas močiutę. Kurios man pavydėjai.

×××

Man taip gaila. Mano sesytės, kuri – maža maža – sužeista auksaplaukė mergytė – tiesia rankutes norėdama pagalbos. Meilės. Artumo. Šilumos. Ir viską viską suaugusios moters gyvenime prarasdama.

Išdraskyta šeima. Išdraskyti likimai. Tavo, sesute, vaikystėje. Ir dabar.

Prisimenu, kai susitikome. Buvo vasara. Ir tu draugavai su savo antrojo vaikelio tėvu. Vairavau iš tavęs namo. Ir verkiau. Prašiau Dievo apsaugoti mano sesytę. Jaučiau, kaip tau blogai.

Man taip skaudu, gailu tų laikų. Vaikystės. Užuodžiu mūsų žaizdas. Smala vasarą kvepia. Mano mamos aukštakulniais ir rankinuku, kuriuos užsidėjus pėdini link miesto. Mergaičiukė. Jaučiu kraitinių rankšluostukų medžiagą.

×××

Ėjo praėjo neliko. Tik smala kažkaip čaižiai kvepia. Iki skausmo. Kaip gali būti vaikų įskaudintos širdys.

Sesyte, nesipykim. Taip norėjo močiutė. Myliu tave ir mūsų praeitį. Mūsų smalą. Mūsų skaudulius. Labai norėčiau, kad sugebėtume nekartoti tėvų likimo. Močiutės vienišumo. Esi dabar viena dideliam name. Kam jis tau? Kaip močiutė po skyrybų, kad gyveno. Turi sūnų ir dukrą. Kaip močiutė. Močiutės dukrą, mano mamą augino baba. Ji vis jautėsi “nutrenkta, palikta”, kol močiutė lakstė po renginius, siekė karjeros mokykloje. Ar nesijaučia taip tavo dukrytė, atskirta nuo mamos? Ar neguodi tu savęs, kad tėvas ja gerai rūpinasi? Kas gali atstoti mamą. Tokiam mažam vaikui. Nesuprantu.

Matau kad tu, kaip ir aš, dar savo tėvams neatleidai. Ir velkasi svetimas likimas per karštą vasaros dieną šviežiai išklota smala. Kvapas aštrus. Degina nosį ir skausmingai pažįstamas, malonus, savas. Kaip kad savosios vaikystės žaizdų išgyvenimas iš naujo.

Prašau Dievo daug pagalbos mums. Tau ir man. Ir sustiprinti mūsų Tikėjimą, Viltį ir Meilę. Mano draugė vienuolė sakė, kad to galima prašyti Dievo. Ir tai jis dovanoja.

Tikėjimas.

Viltis.

Meilė.

Tikėjimas, kad mes sukursim savo vaikui geresnę ateitį.

Viltis, kad pavyks išsivaduoti iš praeities smalos.

Meilė sau netobulam ir klystančiam. Ir klydusiems, netobuliems, bet savaip mylėjusiems tėvams.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s